Henryków, woj. Dolnośląskie

Aby poznać historię i walory tego miejsca cofnijmy się w czasie do przełomu XIII i XIV wieku. To tutaj na cześć swojego założyciela Henryka Brodatego powstaje wioska o nazwie Henryków. Niedługo po tym wydarzeniu założone zostaje Opactwo Cysterskie, wypada wspomnieć, że co do wielkości drugie w Europie. Na terenach okalających klasztor, mnisi zakładają stawy hodowlane i pastwiska. Żyzne ziemie i trud pracy włożony w jej gospodarowanie sprawiają, że opactwo staje się silnym i ważnym miejscem średniowiecznej Polski czego dowodem jest fakt licznych grabieży i niszczenia klasztoru podczas wojen w tych zamierzchłych czasach. Jednak o wartości tego miejsca świadczy też trud z jakim wielokrotnie je odbudowywano. Za rozwojem gospodarczym podążał też rozwój duchowy, to właśnie tutaj zostały spisane pierwsze słowa w języku polskim.

Krajobraz tych terenów niewiele zmienił się od czasów kiedy o ziemie te troszczyli się zakonnicy. Kilkuset letnie dęby żyjące tu do tej pory, a które w większości wpisane są już jako pomniki przyrody, dają swoje świadectwo czystego środowiska i poszanowania relacji między człowiekiem a naturą.

W 2005 roku po nabyciu części byłych terenów cysterskich zrodził się pomysł, a później jego realizacja – założenia ekologicznej plantacji borówki wysokiej. Dziewicze ziemie nie uprawiane od lat i nie nawożone chemią były według Nas wspaniałym stanowiskiem na tego typu uprawę. Realizację projektu ukończyliśmy z sukcesem w 2008 roku gdzie na obszarze 5ha posadziliśmy ponad 17 tys. sadzonek borówki.